کارآفرینی چیست

کارآفرینی چیست

کارآفرینی چیست

کارآفرینی چیست
کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست

کمتر کسی است که در رابطه با کارآفرینان بزرگ جهان و ثروت آن ها چیزی نشنیده باشد، گاهی این ثروت ممکن است موجب حسادت ما هم شود. به دلیل اهمیت بالای کارآفرینی و راه های کسب موفقیت در آن قصد داریم در این مقاله به موضوع کارآفرینی چیست اشاره کنیم، با ما همراه باشید.

کارآفرین کیست؟

کارآفرین به شخصی می گویند که کسب و کاری نوین را شروع می کند. البته در این کار باید از افراد دیگری هم کمک بگیرد. کارآفرین باید با خطرها فراوانی در مسیر خود رو به رو شود و البته رسیدن به هدف شیرینی لذت بخشی دارد. کارآفرین باید خلاق و مبتکر باشد تاب تواند ایده های جدید، کالای جدید، خدمات نوین و رویه های تجاری جدید و خاص را تولید کند.

کارآفرین باید با قدرت تفکر، خلاقیت و مهارت خود به این موضوع فکر کند که چگونه نیازهای روزانه را برطرف کند. البته این ایده ها باید طوری باشند که بتوان آن را به بازار ارائه داد و البته استقبال خوبی هم از آن شود. کارآفرین نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری در چرخه اقتصادی هر کشوری دارد. کارآفرینی که به خوبی مشکلات مسیر خود را حل می کند می تواند استارت اپ خود را به موفقیت برساند. در ادامه با بحث کارآفرینی چیست با همراه باشید.

کارآفرینان چگونه مشغول به کار می شوند؟

اقتصاد دانان چندین منبع را جزء جدا نشدنی از چرخه تولید می دانند. این اجزاء شامل زمین، منابع طبیعی، کارآفرینی، کار و سرمایه می شوند. در این جا است که می توان با اهمیت کارآفرینی به خوبی آشنا شد. کارآفرین کسی است که سه منبع دیگر تولید را با هم ترکیب می کند.

البته کارآفرینی بدون داشتن برنامه کاری خاص، استفاده از نیروی کار متخصص، منابع بومی در دسترس و منابع مالی نمی تواند نتیجه درستی را حاصل کند. کارآفرین باید با استفاده از موارد گفته شده تجارت خود را شروع و سپس به بهترین شکل رهبری کند. در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که آفرینان معمولا با مشکلات زیادی رو به رو خواهند شد، سه مورد از اصلی ترین این مشکلات شامل؛ غلبه بر بوروکراسی، استعداد یابی و به دست آوردن بودجه می شود.

کارآفرینی و به دست آوردن بودجه مالی

سرمایه گذاری در کاری جدید ریسک بالایی دارد و البته به دست آوردن بودجه و سرمایه لازم برای انجام این کار هم چالش بزرگی است. توجه داشته باشید که برای هر کارآفرینی نیاز به بودجه ای ثابت نیست، گاهی کارآفرینان به دنبال سرمایه ای هستند که با آن کسب و کار کوچک خود را پا بر جا نگهدارند و گاهی شرکت های بزرگ بودجه های زیادی لازم دارند تا بتوانند سرمایه خود را تامین کنند.

در چنین حالتی کارآفرین می تواند برای تامین سرمایه مورد نیاز خود از صندوق های سرمایه گذاری، وام های بانکی و سرمایه های سرمایه گذاری شده استفاده کند.

کارآفرینی چیست
یکی از منابع کارآفرینان برای کار آفرینی وام می باشد

تعریف های کارآفرینی

در ادامه مبحث کارآفرینی چیست باید به این موضوع بپردازیم که هرگز تعریف کامل و جامعی از کارآفرینی توسط اقتصاددانان ارائه نشده است. کارآفرینی را از کلمه ای فرانسوی برداشت کرده اند، entreprender به معنی تعهد می باشد. اگر چه کارآفرینی موضوعی تاریخی است که از قرن ها پیش رواج داشته است.

اقتصاددانان کلاسیک و معاصر بر این عقیده اند که در کارآفرینی مجالی برای کشف نکات جدید و البته ریسک کردن وجود ندارد، زیرا ریسک ممکن است باعث هدر رفتن سرمایه کارآفرین شود. آن ها تا قرن بیستم میلادی در تلاش بودند که کارآفرینی را در الگوهای اقتصادی خود جای دهند تا بتوانند با استفاده از این کار تعاریف سنجیده ای برای آن ارائه دهند.

جوزف شویتر، فرانک نایت و ایزرائل کرزنر سه اقتصاد دانی بودند که تلاش های بسیاری داشتند تا کارآفرینان را به صنعت وارد کنند. جوزف شویتر عقیده داشت که کارآفرینان باید کسب و کارهای جدید و البته پر سودی را ارائه دهند. فرانک نایت بر این عقیده بود که کارآفرینان افرادی با قدرت ریسک بالا هستند و در بازار تجارت با ریسک های خود نتیجه می گیرند و ایزرائل کرزنر کارآفرینی را روشی می دانست که با استفاده از آن می توان چیزهای جدید را یاد گرفت.

کارآفرینان و تاثیر آنان بر اقتصاد

اقتصاددانان عقیده دارند که کارآفرینی به منظر هماهنگ کردن اقتصاد سرمایه داری کارایی فراوانی دارد. کارآفرینان سبب می شوند که فرصت های بالقوه جدید به فرصت های سودآور تبدیل شوند. کارآفرینان سبب می شوند که سرمایه های موجود به کار گرفته شوند. در بازار و تجارت شاهد این موضوع هستیم که برای هیچ موضوعی قطعیت وجود ندارد. کارآفرینان با قدرت ریسک پذیری بالای خود سبب می شود که عدم قطعیت از بین برود. البته ریسک پذیری باید با قدرت پیشبینی همراه باشد تا شاهد نتیجه ای مثبت باشیم.

کار آفرینی چیست
کارآفرینان با قدرت ریسک پذیری بالای خود سبب می شود که عدم قطعیت از بین برود

برای ادامه بحث کارآفرینی چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که سیستم سرمایه داری، سیستمی پویا به همراه سود و زیان های مخصوص خود است. کاری که کارآفرینان باید آن را انجام دهند، کشف موقعیت های جدیدی برای کسب درآمد است، البته برای رسیدن به این هدف باید دانش کافی داشت و از آن بهترین استفاده را کرد. کارآفرینان کمک می کنند که چرخه فنی و اقتصادی تعادلی پایدار داشته باشد و این موضوع بسیار مهمی به حساب می آید.

کمک کارآفرینی به اقتصاد

کارآفرینی از روش ها و با استفاده از شیوه های مختلفی می تواند تثیر مثبتی بر روی اقتصاد جامعه داشته باشد که در ادامه آن ها را به طور کامل شرح خواهیم داد. کارآفرینان کسب و کارهای جدیدی را به وجود می آورند، آن ها باعث کشف و اختراع کالا و خدمات جدیدی می شود و این کارها سبب افزایش اشتغال افراد جامعه خواهد شد. پس می توان نتیجه گرفت که کارآفرینی سبب توسعه و رشد اقتصاد هم خواهد شد.

به عنوان مثال در سال 1990 در کشور هند با شروع فعالیت شرکت هایی در زمینه فناوری اطلاعات شاهد رشد کسب و کارهای وابسته به آن مانند شرکت های ارائه دهنده خدمات تلفنی و سخت افزاری بودیم، این رشد ضروری بود، زیرا باید محصولات پشتیبانی شرکت های فناوری اطلاعات برآورده می شد. برای ادامه بحث کارآفرینی چیست مزیت های آن را شرح خواهیم داد.

*

کارآفرینی درآمد ناخالص ملی را افزایش می دهد: کسب و کارهایی که کارآفرینان آن را به وجود می آورند ممکن است محدود به بازار داخلی باشند یا به بازراهای بین المللی راه پیدا کنند و در بازارهای جهانی شاهد آن ها باشیم. در واقع می توان گفت که محصولات یا فناوری هایی که توسط کارآفرینان به بازار وارد می شوند، بازاری جدید را هم ایجاد خواهند کرد و ثروت های جدیدی را هم به دنبال خود می آورند. لازم به ذکر است که اشتغال هایی با درآمد بیشتر، مالیات بیشتری هم باید بپردازند، پس درآمد دولت هم افزایش پیدا می کند.

کارآفرینی تغییرات اجتماعی به وجود می آورد: کارآفرینی سبب می شود که سنت های قدیمی موجود در جامعه شکسته شود، زیرا اختراعات جدید وابستگی به این سنت ها را به طرز عجیبی کاهش می دهد. کارآفرینان با سرمایه گذاری های خود به مراکز خیریه و سازمان های غیر انتفاعی کمک های بزرگی می کنند. کارآفرینی کمک به سزایی برای ماندگاری صنایع می باشد. به عنوان مثال شخص بیل گیتس با سرمایه انبوه خود به برقراری بهداشت عمومی و ابتکارات آموزشی کمک قابل توجهی کرده است.

اکوسیستم های کارآفرینی

در ادامه مباحث مربوط به کارآفرینی چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که طبق تحقیقات انجام شده کارآفرینی مقدار بسیار بالایی از خود اشتغالی را به خود اختصاص داده است و خود اشتغالی باعث افزایش توسعه اقتصادی خواهد شد.

البته این در حالی است که کارآفرینی به طور درستی انجام شود، در غیر این صورت می تواند موجب فساد و ناعدالتی در جامعه شود. به هر حال باید این نکته مهم هم یادآور شویم که در صد بالایی از کارآفرینان به عنوان محرک اصلی نوآوری در اقتصاد به حساب می آیند. بنابراین تقویت و رشد کارآفرینی به معنی تقویت و رشد اقتصاد هم به حساب می آید.

کارآفرینی چیست
در صد بالایی از کارآفرینان به عنوان محرک اصلی نوآوری در اقتصاد به حساب می آیند

*

به دلایل گفته شده در فوق دولت ها کمک بسیاری برای توسعه اکسیستم کارآفرینی می کنند. در راستای همین کمک ها تسهیلات و حمایت های مالی را برای کارآفرینان در نظر گرفته است. توجه داشته باشید که کارآفرینان مشمول این طرح های حمایتی می توانند از سازمان های غیر دولتی، غرفه های تجاری، برنامه های آموزشی یا هر چیز دیگری باشند و محدودیتی در آن وجود ندارد.

یک کارآفرین شدن

برای ادامه بحث کارآفرینی چیست نمونه ای از کارآفرینان موفق و داستان آن ها را در ادامه بیان خواهیم کرد.

جودی شپرد رقاصی بود با ایده ای نو! او بعد از آن که بازنشسته شد تصمیم گرفت که کلاس رقصی را افتتاح کند تا از قبل آن منبع درآمدی برای خود داشته باشد. در ماه های ابتدایی فعالیت کلاس خود به این نتیجه رسید که خانم های شاگردش بیش از آن که خواهان یادگیری رقص باشند، به دنبال باریک کردن کمر و کوچک کردن شکم خود هستند. شپرد با دقت به این موضوع به مربیان خود گفت که روند کار را به سمت لاغری و تناسب اندام سوق دهند، به این ترتیب یکی از شرکت های بزرگ به نام Jazzercise با بیش از 8900 نمایندگی در جهان به وجود آمد.

*

جری گرنفلد و بن کوهنبا وامی به مبلغ 4000 دلار و 8000 دلار پس انداز خود کسب و کاری جدید را شروع کردند. آن ها پمپ بنزین برلینگتن را برای مدتی اجاره کردند، سپس وسائل و تجهیزات لازم برای تولید و فروش بستنی را فراهم کردند، البته بستنی هایی خاص با طعمی به یاد ماندنی، چندین سال از این ماجرا گذشت و آن دو با فروش بستنی های خود توانستند درآمدی و سرمایه ای میلیونی داشته باشند. در سال های اخیر شاهد این بوده ایم که کارآفرینی تقریبا به خیال یا رویا تبدیل شده است.

در سال های اخیر شاهد این بودیم که شرکت هایی مانند Alphabet ، Google ، fka و FB ایده هایی ناب برای کارآفرینی دیگران بوده اند، زیرا بنیان گذاران آن کارآفرینانی بودند که در حال حاضر ثروتی عظیم دارند. لازم به ذکر است که کارآفرینی تفاوت های عمده ای با کسب و کارهای سنتی دارد.

در کسب و کار سنتی مسیر پیش روی شما روشن است، در حالی که در کارآفرینی نمی دانید چه چیزی در انتظار شما خواهد بود. ممکن است روش و شیوه ای برای یک کارآفرین به خوبی عمل کند، اما برای دیگری هیچ نتیجه ای به دنبال نداشته باشد. اما در ادامه بحث کارآفرینی چیست پنج مورد از مراحلی که تقریبا همه کارآفرینان آن را دنبال کرده اند و به نتیجه رسیده اند را بیان خواهیم کرد.

5مورد از مراحلی تقریبا همه کار آفرینان دنبال نموده

اند

1. مطمئن بودن از ثبات کاری

در رابطه با این مرحله باید بگوییم که الزامی نیست، اما توصیه می کنیم آن را جدی بگیرید. اجازه دهید برای آن که مفهوم آن واضح باشد باید به طور ساده توضیحش دهیم، زمانی که یک کارآفرین از فراهم بودن بودجه خود مطمئن باشد، با اعتماد به نفس بیشتر و با آسایش خیال بیشتری می تواند از فرصت های پیش روی خود استفاده کند.

2. مهارت های متنوع ایجاد کردن

یک کارآفرین در صورتی که نگرانی مالی نداشته باشد می تواند مهارت های گوناگونی را یاد بگیرد و البته با استفاده از قدرت تفکر و خلاقیت خود از این مهارت ها برای کسب درآمد بیشتر و بهتر هم استفاده کند. به طور کلی می توان مرحله 1 و 2 را در ادامه یکدیگر دانست که تاثیر مستقیمی هم بر روی هم دارند. 

به عنوان مثال شخصی برای یادگیری مهارت بهتر فروش در قسمت بازاریابی شرکتی مشغول به کار می شود. زمانی که مهارت های متنوعی را بلد باشید، قادر به انجام کارهای بیشتری هم هستید که در زمینه کارآفرینی اهمیت بالایی دارد.

کارآفرینی چیست
یک کارآفرین در صورتی که نگرانی مالی نداشته باشد می تواند مهارت های گوناگونی را یاد بگیرد

3. کانال های متعددی برای رساندن محتوای خود به مخاطب

داشته باشید

به همان اندازه ای که یادگیری مهارت های مختلفی در زندگی حرفه ای یک کارآفرین اهمیت دارد، رساندن محتواها از طریق مسیرهای مختلف برای جذب مخاطب هم با اهمیت است. محتوا می تواند به شیوه های مختلفی مانند؛ پادکست، مقاله، سخنرانی یا کتاب باشد. 

لازم به ذکر است که تنوع علاوه بر کانال ها باید بر خود محتوای ارسالی هم حاکم باشد. کارآفرین موفق کسی است که همیشه برای یادگیری و نگاه تازه به پیرامون خود آماده باشد و در تجارت خود منحصر به فرد ظاهر شود.

4. قادر به تشخیص و حل مشکلات پیش روی خود باشد

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که یک کارآفرین موفق باید چندین کانال برای ارسال مطالب و محتواهای خود داشته باشد، در این قسمت باید به این موضوع اشاره کنیم که این کارآفرین باید از کانال ها برای شناسایی مشکلات و همینطور برطرف کردن آن ها استفاده کند.

لازم به ذکر است که ترکیب مرحله سوم و جهارم در رسیدن به موفقیت نقش بسیار مهمی دارد، یعنی کارآفرین موفق باید به خوبی بتواند با استفاده از کانال های موجود، نگاهی دور اندیشانه به صنایع دیگر داشته باشد تا بتواند به خوبی از عهده برطرف کردن مشکلات برآید تا بتواند به هدف خود برسد.

5. حل کردن یک مشکل

کارآفرینان موفق کسانی هستند که قابلیت حل کردن مشکلات و مسائل خود یا دیگر عموم مردم را دارند. ارزش یک کارآفرین به مشکلاتی است که در راه رسیدن به هدف خود حل می کند. رسیدن به مرحله موفقیت بدون برداشتن مشکلات از سر راه امکان پذیر نخواهد بود. اجازه دهید در رابطه با برطرف کردن مشکل دیگران مثالی بیان کنیم تا مفهوم آن واضح باشد.

کارآفرینی چیست
ارزش یک کارآفرین به مشکلاتی است که در راه رسیدن به هدف خود حل می کند

شما فردی کارآفرین با ایده های خلاقانه و ناب هستید و یک پزشک از شما درخواست می کند که در برای مشکل جدیدش به او کمک کنید. مشکل پزشک این است که صف مراجعه کنندگان به مطب وی بسیار طولانی است و همین مسئله موجب کاهش مراجعه کنندگان و البته کاهش درآمد وی می شود. شما باید به دنبال راهی باشید که صف مراجعه کنندگان را به صورتی کاهش دهید که تعداد آن کم نشود.

مشتاق بودن برای کار

آیا در رابطه با موضوع کارآفرینی چیست داستان های جالبی شنیده اید؟ مسلما زمانی که می خواهیم ویژگی افراد کارآفرین را شرح دهیم می گوییم که آن ها از افراد خود و مهارت هایی که دارند بهترین استفاده را کرده اند تا به خواسته های خود برسند یا اعتماد به نفس کافی برای پیدا کردن راه های متفاوتی دارند.

مهم ترین ویژگی کارآفرینان موفق میزان اشتیاق آن ها به کار و شغل خود است. آن ها بدون احساس خستگی یا ناامیدی به کار خود ادامه می دهند و به خود اعتماد کامل دارند و اعتماد به نفس تضمین بسیار خوبی برای رسیدن به اهداف است. این مورد یکی از مهم ترین نکات در بحث کارآفرینی چیست به حساب می آید.

*

تصور کردن آینده ای زیبا که شما رئیس شرکتی بزرگ شده اید یا ثروتی عظیم در اختیار دارید، رویای جذابی است که به عنوان نیروی محرکه برای کارآفرینان به حساب می آید، اما موضوع مهمی که نباید فراموش شود این است که در بازار و تجارت امکان ورشکستگی و سکوت هم به همان میزان وجود دارد. 

در تجارت هیچ گاه تضمینی برای درآمد وجود ندارد و البته زمانی که شما ورشکسته می شوید حمایت مالی هم از شما نخواهد شد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که با رعایت اصول می توان از ورشکستگی و سقوط به آسانی جلوگیری کرد. در ادامه بحث کارآفرینی چیست قصد داریم این اصول مهم را شرح دهیم.

همراه با تلاش مضاعف وارد عمل شوید

یکی از مهم ترین اصول برای دانستن این موضوع که کارآفرینی چیست این می باشد که آن ها اشخاصی تلاشگر هستند. هنگامی که شما کاری را شروع می کنید، احتمالا شرایط به صورتی است که خودتان باید به طور مستقیم با مشتری ها ارتباط داشته باشید.

زمان ارتباط برقرار کردن با مشتری باید به صورتی رفتار کنید که او احساس قدرت کند، کاری کنید که به راحتی به شما اعتماد کند و با او صادق باشید. اگر فرصت کافی برای انجام این کار را ندارید، کارمندان خود را به طرز صحیحی آموزش دهید که بدانند شیوه درست برخورد با مشتری ها به چه صورتی است.

کارآفرینی چیست
کار آفرینان کارمندان خود را به طرز صحیحی آموزش می دهند که بدانند شیوه درست برخورد با مشتری ها به چه صورتی است

*

زمانی که قصد دارید کسب و کاری مجازی را راه اندازی کنید به این موضوع مهم توجه داشته باشید که حتما راهی برای برقراری تماس تلفنی در کسب و کار خود در نظر بگیرید. زمانی که مشتری با شما تماس می گیرد و صدای یک انسان را می شنود، احساس امنیت بشتری نسبت به زمانی دارد که تنها با پیام و ایمیل به جواب خود می رسد. این کار را می توان یکی از مزیت های کسب و کارهای کوچک و خانگی نسبت به کسب و کارهای بزرگ دانست.

اطلاعات کاملی داشته باشید که بهترین زمان برای تغییر چه

هنگامی است

نکته مهمی که تعداد بسیار کمی از کارآفرینان آن را می دانند و باعث می شود که یک کارآفرین موفق به آسانی از دیگران جدا شود، توجه ویژه او به تغییر است. توجه داشته باشید که مهم نیست این تغییر در چه چیزی باشد، اما نکته ای که باید به آن دقت شود این است که در صورت لزوم باید حتما تغییر انجام شود تا کارآفرینی شما به بهترین شکل ممکن به هدف خود برسد.

در ادامه بحث کارآفرینی چیست قصد داریم داستان هاوارد شولتز را به عنوان رئیس و مدیرعامل اسبق استارباکس بیان کنیم. شولتز در ابتدا این عقیده را داشت که پخش کردن موسیقس های اپرای ایتالیایی در زمان نوشیدن قهوه برای مشتری ها تجربه ای به یاد ماندنی خواهد بود. بعد از مدتی به این نتیجه رسید که نه! مشتری های علاقه چندانی به این موسیقی ندارند. شولتز دست به تغییر زد، موسیقی را حذف کرد.

زیرکانه پول خود را مدیریت کنید

شاید برای شما جالب باشد بدانید که در نهان هر کسب و کار موفقی سرمایه وجود داشته که آن را به سمت موفقیت سوق داده است. برای شروع یک کسب و کار جدید و کارآفرینی سرمایه مهم ترین اصل و اساس است، برای خرید موجودی، نگهداری و در صورت نیاز تعمیر وسائل و چرداخت هزینه های پول و سرمایه  باید وجود داشته باشد.

هنگامی که قصد راه اندازی کسب و کاری جدید را دارید به این نکته مهم توجه داشته باشید که شغل شما در یک سال ابتدایی هیچ سودی نخواهد داشت، پس برای این مدت خود پس اندازی در نظر بگیرید که مجبور به استفاده از بودجه تجاری خود نباشید.

کارآفرینی چیست
در نهان هر کسب و کاری موفقی سرمایه وجود داشته است که آن را به سمت موفقیت سوق داده است

*

برای ادامه موضوع جذاب کارآفرینی چیست باید به این مطلب اشاره کنیم که در طول همان یک سال ابتدایی به فکر حقوقی برای خود باشید. با این کار می توانید مایحتاج زندگی را آسان تر تهیه کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید اطرافیانتان هستند.

 آن ها ممکن است برای آینده کاری شما نگران باشند با خونسردی آن ها را مجاب کنید که برای خود هدف دارید و برای رسیدن به آن تلاش خواهید کرد. گاهی ممکن است که با سرمایه گذار هم مشکلی داشته باشید، در این حالت او را به طور کامل در جریان کار قرار دهید.

طرح چند سوال

برای پایان دادن به موضوع کارآفرینی چیست نیاز است که چندین سوال از خود بپرسید. این سوالت می تواند تاثیر به سزایی در روند کارآفرینی شما داشته باشند.

 • آیا شخصیت من به صورتی است که بتوانم دنیا را برای خودم کنم؟
 • آیا من می تواند از منابع اطرافم برای سرمایه گذاری استفاده کنم؟
 • آیا می دانم اگر در کارم شکست بخورم چه چیزی در انتظارم خواهد بود؟
 • آیا برای ادامه روند کارآفرینی خود برنامه ریزی دقیقی دارم؟
 • آیا می دانم که با چالش ها و مشکلات چگونه باید کنار آمد؟
 • آیا در صورت نیاز شخصی خاص برای مشورت گرفتن را دارم؟
کارآفرینی چیست
نیاز است که چندین سوال از خود بپرسید.این سوالات می تواند تاثیر به سزایی در روند کارآفرینی شما داشته باشند

*

 • آیا من از تجربه مربی های خود استفاده می کنم؟
 • آیا آشنایی کاملی با خطرات بیرون از کار دارم؟
 • آیا من به طور منطقی تصمیم گرفتم ام کسب و کاری را شروع کنم؟
 • زمان شروع کسب و کار من رقبایم چه وواکنشی خواهند داشت؟
 • آیا به دنبال ثبت اختراع برای حفظ امنیت کالای خود هستم؟
 • آیا مشتری های احتمالی خود را می شناسم؟
 • کانال های متعدد توزیع خود را می شناسم؟

در نهایت با توجه به مطالب گفته شده امیدوارم اطلاعات مفیدی در رابطه با موضوع کارآفرینی چیست کسب کرده باشید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

امتیاز شما ؟      ستاره ها از راست به چپ

[ratings]
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.