خارش پوست سر

خارش پوست سر

خارش پوست سر

خارش پوست سر
علت خارش پوست سر و شوره چیست

شوره مو های سر یکی از عواملی است که اعتماد به نفس افراد را کاهش می دهد و در مواقعی که همه چیز عالی به نظر می رسد و قصد بیرون رفتن از خانه را دارید روی لباس خود شوره می بینید و این امر شما را بسیار آزرده می کند، در ادامه به موضوع خارش پوست سر  می پردازیم.

طبق گزارشاتی از طرف گلسانه و دیگر افراد، در واقع شوره همان پوست سر است که همه مردم طی یک دوره دچار آن می شوند. هنگامی که سر تان شوره زیادی دارد باید مرتب حمام بروید و با شامپو هایی که ضد شوره هستند آن را بشورید.

علت خارش پوست سر و شوره

شوره سر چه علتی دارد؛

لایه مرده پوست سر گاهی اوقات می ریزد و لایه جدید ایجاد می شود هنگامی که سلول ها تکی از بین می روند نمی توانیم آن ها را ببینیم، گاهی اوقات دسته بزرگی از سلول ها با هم ریزش پیدا می کنند و این گونه افراد متوجه آن می شوند.

در رابطه با موضوع علت خارش پوست سر و شوره چیست باید بگوییم که خارش آن هیچ دلیل خاصی ندارد بخصوص در افرادی که سن زیادی دارند خارش سر بیشتر است.

هنگام خارش سر معمولأ باعث زخم شدن کف سر می شود علاوه براین گاهی شوره موجب خارش پوست سر خواهد شد و در مواقعی به ندرت امکان دارد مشکلات پوستی به وجود آورد.

قرمز شدن پوست سر؛

بعضی اوقات پوست سر قرمز یا فلس دار می شود یا خارش می گیرد که به این علائم درماتیت سبوره ای می گوییم، درماتیت سبوره ای نسبت به شوره سر عذاب آور تر است ولی تنها تفاوتی که با هم دارند این است که شوره دیده می شود ولی این نوع فقط درون پوست سر مشخص است.

همچنین بخوانید :
علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان

درماتیت سبوره ای خارش خیلی زیادی را در سر به وجود می آورد علاوه براین در بعضی افراد روی قسمت های دیگر بدن آن ها اثر می گذارد بخصوص: ابرو ها، صورت و جاهایی که مو در آن زیاد است.

نشانه های درماتیت سبوره ای:

در رابطه با موضوع خارش پوست سر  علائمی وجود دارد که کم کم به وجود می آیند این علائم مربوط به درماتیت سبوره ای است، یکی از نشانه های آن چربی پوست سر یا خشک شدن زیاد آن می باشد.

خارش پوست سر
یکی از نشانه های درماتیت سبوره ای آن چربی پوست سر یا خشک شدن زیاد آن می باشد

از علائم دیگر درماتیت سبوره ای این است که پوست به رنگ قرمز و زرد در می آید و گاهی به نواحی دیگری مثل: روی بینی، اطراف لب، درون گوش، زیر بغل و اطراف ران ها نفوذ می کند.

دلیل درماتیت سبوره ای:

درماتیت سبوره ای بیشتر در قسمت هایی به وجود می آید که غدد چربی در آن قسمت زیاد است. التهاب درماتیت سبوره ای به دلیل این است که روی پوست سر مخمری وجود دارد که نسبت به آن علائم نشان می دهد گاهی می تواند به دلیل این باشد که بعضی از مواد ها باعث شکسته شدن غدد چربی می شوند.

خارش پوست سر موضوعی است که به کلاه گهواره ربط دارد، کلاه گهواره از خانواده درماتیت سبوره ای است که بیشتر در کودکان به وجود می آید. کلاه گهواره لایه زرد رنگی روی پوست سر نوزادان ایجاد می کند.

خارش پوست سر
کلاه گهواره لایه زرد رنگی روی پوست سر نوزادان ایجاد می کند

از دیگر نشانه های کلاه گهواره به صورت زیر است؛

  • ترک شدن پوست و قسمت های پشت گوش
  • به وجود آمدن جوش های قرمز
  • ایجاد دانه های پوستی
  • در کودکانی که سن بیشتری دارند ممکن است روی پوست سر آن ها پلاک هایی که سایز دو سانتی متر دارند به وجود آید.
همچنین بخوانید :
عوارض برنزه کردن پوست بدن

شدت درماتیت سبوره ای به عوامل زیر بستگی دارد؛

  • دچار بیماری های عصبی
  • داشتن استرس های عاطفی و جسمانی
  • عوامل مربوط به ارث بری

کسانی که مبتلا به درماتیت سبوره ای هستند در فصل زمستان علائم آن بیشتر نشان داده می شود.

در مطلب خارش پوست سر  باید بگوییم یکی دیگر از عواملی که باعث خارش پوست سر می شود پسوریازیس نام دارد که یک بیماری پوستی است و در افراد خیلی کمی به وجود می آید، پسوریازیس بیشتر در قسمت های زانو و سر و آرنج ایجاد می شود. این بیماری کل قسمت های بدن را درگیر نمی کند و فقط در یک ناحیه می توانید آن را ببینید.

برای درمان موضوع خارش پوست سر می توانیم به مواردی اشاره کنیم که به راحتی در دسترس همه مردم می باشند، شما می توانید به طور مرتب سر تان را با صابون های درمانی بشورید. سعی کنید شامپو هایی استفاده کنید که حاوی مواد زیر باشد:

ماده اومادیون روی

سولفید سلنیوم

پیروکتون اولامین: این مواد تازه به ترکیبات شامپو های ضد شوره اضافه شده است و آن را یکی از عوامل ضد شوره نسل دوم معرفی کرده اند.

عاملی که باعث ضد قارچ است قیر می باشد، در دوران قدیم بیشتر از شامپو هایی استفاده کرده اند که حاوی قیر بوده است و بوی بدی داشته اما امروزه بوی معطری دارد و برای درمان قارچ بسیار مفید است.

مدت زمان استفاده از شامپو های درمانی:

مدت زمان استفاده از شامپو های درمانی به این بستگی دارد که بیماری شما به چه میزان است، مسلمأ اگر بیماری تان شدید باشد باید به طور مداوم از آن ها استفاده کنید.

همچنین بخوانید :
بهترین روغن سرخ کردنی کدام است ؟

استفاده از محصولات بستگی به مواد داخل آن دارد زیرا بعضی از مواد اگر به طور مداوم استفاده شوند باعث می شود بیماری شدید تر شود ولی بعضی دیگر برعکس این امر عمل می کند.

جاهایی که می توانیم بیماری را برطرف کنیم؛

پزشک متخصص

پزشکی که دارو شناس است.

دکتر پوست

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.