برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟

برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟

برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟

برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟
برای دوست داشتن خود چه باید کرد

جهت این که بدانید برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟  لازم است توجه کنید طبق گزارش های مردمی، تصمیمی که بر دیگر تصمیم های افراد تاثیر می گذارد از مهمترین تصمیم های انسان شمرده شده است، تصمیمی که به طور مستقیم بر وقت آزادتان، ایمانتان، بر کارتان و آینده تان اثر می گذارد مطمئنا پذیرفتن خودتان و متعهد شدن به دوست داشتن خودتان می باشد.

ریشه خانوادگی

از نمونه های ریشه دار موضوع خود دوستی را می توان دختری اعلام کرد که در خانواده ای با نه فرزند بدنیا آمده است، این دختر می گوید هیچ زمانی بین خواهر ها و برادرهایم جایی نداشته ام؛  موهای من نرم و نازک بود و قدی کوتاه داشتم و تپل بودم اما خواهرهایم موهایی پرپشت و بلند و دارای قدی بلند و زیبارو بودند.

سرکش بودن و غیرقابل کنترل بودن از ویژگی های من بود ولی آن ها خیلی حرف شنو بودند؛ اکثرا بین من با خواهر هایم کشمکش و جنگ بود؛  آن ها من را اذیت می کردند من هم با جنگ کردن در خانه موقعیتم و جایگاهم را حفظ می کردم، تند و تیز شدن زبانم و ضرب مشتم نیز از مواردی بود که برای محافظت از خودم در برابر آن ها یاد گرفتم.

من با چهار فرزند و با سن بیست و هفت سال اولین بار بصورت غیر امیدوارانه به حضور مشاور روانشناس رفتم؛ احساس می کردم کسی مرا دوست ندارد و همین طور حس تنهایی می کردم، تصمیم داشتم دیگر بصورت کاملا قطعی تغییر کنم.

برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟
خود دوستی ریشه های خانوادگی دارد

در ادامه ی بحث برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟ نیاز است بگوییم که این دختر ادامه داد و گفت: زمانی احساس زنده بودن کردم که برای شش ماه روی اعتقادات  و اتفاقات قدیمی و افکار و مشکلات زندگی دوران کودکی ام کار کردم؛ اکنون هم حس زیبا بودن واقعی را تجربه می کنم.

همچنین بخوانید :
رابطه عشق و پول چیست

اثرات فرهنگی

از جمله مواردی مانند جوانی، رابطه جنسی، قدرت، پول، روابط عاشقانه، جذابیت و غیره معیارهایی هستند که بصورت بت های فرهنگی جامعه سعی می کنند برای ما ارزش گذاری کنند و به ما یاد می دهند که ارزش های ما بر مبنای داشتن این موارد می باشند.

یکی از مواردی که باعث می شود  شخصی نتواند هیچوقت خودش را دوست داشته باشد این است که ارزش خودش را بر اساس دنیای بیرون از خودش قرار دهد و تعریف کند.

افکارهایی مانند « به اندازه کافی کار نمی کنم ، به اندازه نیاز ندارم، من کافی نیستم» نمونه هایی از منتقد کننده ی درونی شما می باشد که شما را با این دست از افکار مشغول می کند.

هر وقتی که به هدفی می رسید یا نزدیک آن می شوید غریزه درونی تان کمک می کند تا هدایت گر شما باشد، احساسات کمبود هیچ موقع انگار تمام شدنی نیستند.

برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟
از مواردی که باعث می شود افراد خودشان را دوست نداشته باشند ارزش قرار دادن خود بر مبنای دنیای بیرونی می باشد

خودآگاهی بیشتری از خود داشته باشید

برای این که بدانید برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟ بایستی توجه نمایید که حس ارزشمند بودن را در وجود خودتان احساس کنید؛ نیاز است که با خودآگاهی و درک بیشتری نسبت به خودتان و عشق به خودتان بنگرید، سر چشمه ی پذیرش و عشق باید از درون خودتان جوشش داشته باشد.

اصلا نیازی نیست تا متفاوت و خاص باشید تا احساس ارزشمند بودن در خود داشته باشید، ارزشمندی ما در خوبی های خودمان و واقعیت درونی مان نهفته است؛ شما بایستی توجه کنید که دقیقا عشق هستید، هر مقدار هم  که عظمت و شکوه خودتان را در زیر خروارها خاک تدفین کنید باز هم  نمی توانید این وجود با ارزش را نابود کنید.

عشق به خود و دوست داشتن خود بصورت مداوم و بی پایان می باشد، دوست داشتن خودمان چیزی نیست که بصورت یک دفعه ای اتفاق بیفتد.

همچنین بخوانید :
ترک عادت بد

دوست داشتن خودتان می تواند با ستایش کردنی و در آغوش گرفتن خودتان و با محبت کردنی به خودتان آغاز شود.

با خواندن و عمل کردن به مواردی که  در پایین برای شما عرض می کنیم می توانید عشق به خود یا دوست داشتن خودتان را در زندگی تان آغاز نمایید.

تمرینات عملی دوست داشتن خود

1- آغاز کردن روز خود با عشق

می توانید هنگام به رختخواب رفتن و خوابیدن با عشق به خود بخوایید و جریان تنفس کشیدن و بازدم  در ریه هایتان نیز جریانی از عشق باشد و با جریانی از عشق وجودتان را سیراب نمایید.

یکی از تمرینات برای خود دوستی بیشتر خوابیدن با عشق به خود و تنفس لذت بخش می باشد

2- بر خودتان تمرکز کنید و بنویسید

مورد دوم از بحث برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟ این است که زمانی  را به خودتان هر روزه اختصاص دهید و با مدیتیشنی 5 دقیقه ای و تمرکز کردن بر درون خودتان بنویسید؛ همچنین می توانید زمان نوشتن تان  را از 5 دقیقه شروع کنید و به مرور زمان نوشتن تان را افزایش دهید.

3- با مثبت نگری و تایید کردن خود شروع کنید

می توانید از تایید کردن استفاده نمایید تا ذهنتان را به مثبت نگری شرطی کنید، می توانید نشانی را روی دست چپ خود ببندید؛ هنگامی که دیدید به هر دلیلی قصد سو استفاده کردن از خودتان را دارید نشان را بر روی دست راست خود انتقال دهید و ببندید.

4- با احساسات خودتان به صداقت برخورد کنید

سعی کنید از بی حس کردن خودتان دوری کنید نمونه هایی از روش های دوری کردن از ناراحتی و درد در انسان ها استفاده از روش هایی مانند نوشیدن، خوردن و خرید کردن می باشد؛ عواطف و احساسات خودتان را با هوشیاری کامل مورد ارزیابی قرار دهید.

همچنین بخوانید :
چطور عادت های بد را با عادات خوب جایگزین کنیم
مورد دیگر برای خود دوستی بیشتر انجام اقداماتی صحیح و به جا مانند خرید کردن با لذت برای خود می باشد

5- به علایق خودتان اهمیت دهید و پیشرفت کنید

یادگیری زبانی جدید یا تجربه کردن چیزی جدید و تازه، مسافرت رفتن یا رفتن به جایی که قبلا به آن جا نرفته اید، یا انجام دادن کارهایی که دوست شان دارید همگی نمونه هایی از عشق به خود هستند؛  زندگی فوق العاده ای داشتن حق طبیعی شما می باشد.

6- از امورات تفریحی و لذت بخش بهره کافی ببرید

مورد ششم از تمرینات موضوع برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟  میل کردن غذاهایی می باشد که واقعا دوست شان دارید و از آن ها  لذت می برید،  همچنین رفتن به ورزش مورد علاقه تان و دوری کردن از تکنولوژی حتی به اندازه یک روز، و انجام دادن کارهایی که حس تازگی و شادابی و زنده بودن به شما می دهند از موارد دیگر حس دوست داشتن خود می باشند.

7- آزادانه زندگی کنید

سعی کنید ریلکس باشید و به نفس کشیدن خودتان ادامه دهید همه چیز را رها کنید؛ با آرزو کردن و فکر کردن در مورد پیشامدهای گذشته ی زندگی که مثلا ای کاش فلان اتفاق می افتاد، یا فلان آدم در زندگی من به گونه ای دیگر می بود و از این دست افکار با خودتان جنگ و ستیز نکنید.

برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟
سعی کنید ریلکس باشید و به نفس کشیدن خودتان ادامه دهید همه چیز را رها کنید

8- به پیشرفت معنوی و فردی خودتان اهمیت دهید

سعی کنید از جریان زندگی لذت ببرید قرار نیست با سرعت بسیار زیاد پیشرفت کنید و زندگی برایتان دشوار شود سعی کنید آهسته و پیوسته در مسیر پیشرفت کردن و رشد خودتان قدم بردارید و همزمان از زندگی کردن لذت ببرید.

9- توانایی های خودتان را باور کنید

سعی کنید زندگی زیبایی را برای خودتان بسازید و وارد عمل شوید، خودتان را دوست داشته باشید و به فرصت های مختلف پیشرفت در زندگی تان رویی خوش نشان دهید و باورشان کنید.

همچنین بخوانید :
عاشق شدن چیست

10- صبوری کنید

مورد بعدی از موضوع برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟ این است که با آرامش و اعتماد کردن به خودتان ترس  و عجله را کنار بگذارید، مطمئن باشید پاداش کارها و تلاش هایتان را دنیا به شما خواهد داد.

صبور بودن در زندگی نمونه ای تمرینات خود دوستی می باشد

11- زندگی کردن با شکرگزاری را بیاموزید

شکرگزار بودن  و سپاس گزار بودن را به ذهنتان آموزش دهید تمامی زیبایی ها، عظمت و استعدادهای خودتان را مورد تحسین خودتان قرار دهید؛ خودتان را با داشتن نقص هایی مختلف مورد پذیرش قرار دهید.

12- به هدایت ندای درونتان توجه کنید

پاسخ همه ی سوالات درون خودتان می باشد، به احساسات خودتان توجه نمایید و دنبال نشانه هایی باشید؛ صدای آرام مربوط به خود برترتان می باشد و صدای بلند مربوط به نفستان می باشد؛ سعی نمایید راه های پیشنهادی صدای آرام درونتان را پیروی کنید.

13- کارهایی انجام دهید که احترام تان را افزایش می دهد

اجازه وارد شدن افراد مسموم را به زندگیتان ندهید و کارهایی که ارزشتان را پایین می آورد انجام ندهید؛ مراقب ورود افراد مختلف به زندگیتان باشید با ذکر این نکته که سعی در دوست داشتن همه ی انسان ها نیز داشته باشید.

14- در زمان حال زندگی کنید

سعی کنید از زندگی کردن در زمان حال لذت ببرید و آرامش داشته باشید؛ زندگی کردن با خاطرات تلخ گذشته یا ترس های آینده فقط لحظه های اکنون تان را خراب می کنند.

برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟
تمرین دیگر خوددوستی زندگی کردن در لحظه حال می باشد

15- بخشش خود

نکته ی دیگری که از بحث برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟ باید بدانید این است که از خطاهای گذشته ی زندگیتان درس بگیرید و با این تفکر که شما خودتان را مورد قضاوت و ارزیابی قرار می دهید خودتان را ببخشید و به خودتان اطمینان خاطر بدهید.

16- به قدرت بخش بودن لذت ها و خوشی ها توجه کنید

برای این که به خودتان ثابت کنید که دوست داشتنی و عزیز هستید، نیاز است که اوقاتی را برای تفریح کردن، ریلکس بودن بدن و ذهن خودتان و همچنین در ارتباط بودن با دیگر افراد اختصاص دهید؛ جهان پر از رقابت  و سرعت امروزی فقط به ما رقابت کردن و هدف سازی کردن برای آینده را می آموزد.

همچنین بخوانید :
مرزهای شخصی

این جهان پر از رقابت با القا کردن رقابت کردن برای آینده و هدف سازی و تلاش فراوان کردنتان برای زندگی بهتر، فرصتی برای تفریح کردن و بازی کردن برای افراد در نظر نمی گیرد.

17- خود درونی تان باشید

سعی کنید احساسات خودتان را تا جای امکان صادقانه و به درستی بیرون بریزید؛ با دیگران صحبت کنید و سعی کنید از دیده شدن و شنیده شدن صحبت هایتان لذت ببرید تا در نهایت احساس صمیمیت و آسودگی خاطر را به خودتان هدیه دهید.

برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟
یکی دیگر از تمرینات خود دوستی صداقت با خود و خود درونیتان بودن بودن می باشد

18- تمرکز کردن بر روی نقاط مثبت خودتان

برای این که باز هم بدانید برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟ سعی نمایید از این به بعد بر تمامی نقاط  و ویژگی های مثبت وجودی خودتان با توجهی آگاهانه و قلبی تمرکز کنید؛ مطمئن باشید که احساس بی نظیری را از این حیث تجربه خواهید نمود، چون انسان ها معمولا اکثریت قدرت توجه خودشان را بر روی نقاط منفی خودشان می گذارند و مدام احساسات بدی را از این بابت در طی روز تجربه می کنند.

19- حواستان به انتخاب هایتان باشد

بهتر است انتخاب ها و تصمیمات روزانه ی خودتان را بیشتر برسی کنید و در حین انتخاب های روزانه تان از خودتان بپرسید این تصمیم و انتخاب الان من، چقدر به من ارزش خواهد داد.

20- از تجسم کردن برای کمک به ارزش گذاری خودتان کمک بگیرید

در طی روز می توانید بصورت ذهنی تجسم کنید مثلا اگر برای خودتان در فلان موقعیت ارزش گذاشته بودید، یا با خودتان به مهربانی و دوستی برخورد کرده بودید چه احساس بی نظیری می توانستید داشته باشید؛  یا چه مقدار از غم ها و حرص و جوش های بی مورد خودتان را می توانستید کم کنید.

همچنین بخوانید :
عشق با مغز چه می کند؟
برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟
تمرین دیگر خود دوستی تجسم کردن مثبت خود در موقعیت های مختلف می باشد

از تجسم کردن همچنین برای بهبود حالات آینده ی خودتان نیز می توانید بهره بگیرید، مثلا با خودتان می توانید تجسم کنید اگر فلان موقعیت در آینده برایم پیش بیاید با خودم در چنین موقعیتی مهربان تر رفتار می کنم؛ یا خودم را می بخشم، یا بسته به شرایط نظر لطف و مهربانی و عزت بیشتری برای خودم قائل می شوم.

21- کمک گرفتن از روانشناس یا متخصص

آخرین مورد از بحث برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟ این است که همه ی ما انسان ها لایق شاد بودن و شاد شدن هستیم از دردناک ترین چیزها در زندگی نادیده گرفتن خودمان می باشد؛ همه ی ما این حق را داریم که دوست داشته شویم و از سمت دیگران نیز مورد پذیرش قرار بگیریم.

ما می توانیم در صورت نیاز از یک مشاور روانشناس، یا متخصص این حوزه برای برطرف کردن این مشکلات کمک بگیریم که از برترین سرمایه گذاری ها برای ساختن آینده ای متفاوت تر و زیباتر نسبت به گذشته ی خودمان می باشد.

در پایان به نظر شما برای دوست خودمان چه کارهای دیگه ای می تونیم انجام بدیم؟ آیا شما هم کاری رو برای نشون دادن عشق به خودتون انجام میدید؟ لطفا تمامی نظرات خودتون رو در این رابطه برای استفاده ما و سایر بازدید کنندگان وبسایت گلسانه در پایین همین مقاله ارسال بفرمایید با سپاس.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.