پوست حساس یعنی چه؟

پوست حساس یعنی چه ؟

پوست حساس یعنی چه ؟

پوست حساس یعنی چه؟
حساسيت پوستی

پوست حساس یعنی چه؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که هیچ گونه تعریف دقیقی درباره پوست حساس تاکنون وجود نداشته است، اما این اصطلاح معمولاً برای پوست هایی کاربرد دارد که خشک هستند.

چه عواملی باعث حساسیت پوست می شود؟

 پوست های خشک معمولا دچار سوزش و خارش می شوند که  فرد را دچار مشکل می کند و باعث پدید امدن خشکی پوست، کک و مک، لک و …  می شود. عوامل فیزیکی بسیاری از جمله اشعه UV، گرما، سرما، باد، لوازم آرایشی، صابون، آب و آلودگی هوا بر روی آن تاثیر گذار هستند. عوامل درونی نیز همچون استرس، اضطراب و احساسات منفی همانند چرخه قاعدگی باعث حساسیت و تحریک پوست می‌ شوند. ما در این مقاله می ‌خواهیم به سوال پوست حساس یعنی چه ؟ پاسخ دهیم، به شما پیشنهاد می ‌کنیم که تا پایان با ما همراه باشید.

پوست حساس یعنی چه ؟ :: عواملی که حساسیت پوست را تشدید می کند

وظیفه پوست محافظت کردن از بدن در برابر ورود ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها، ترکیبات مضر، مواد شیمیایی، هوای گرم و سرد، نور خورشید، آب و … است. افرادی که دچار جوش، کهیر و واکنش های آلرژیک می شوند ممکن است نسبت به لوازم آرایشی که قبلاً استفاده می‌ کردند واکنش آلرژیک نشان دهند، بهترین کار این است که زمان بروز حساسیت از هیچ گونه مواد آرایشی استفاده نشود، زیرا خارش و سوزش پوست را دو چندان خواهد کرد. بعد از گذشت چند ماه پوست دوباره شاداب و سلامت می شود، افراد می ‌توانند از تمام لوازم آرایشی که قبلاً به آن حساسیت نداشتند استفاده کنند. 

همچنین بخوانید :
شیر مادر یا شیر خشک

بروز جوش ها و واکنش‌ های آلرژیک باعث مختل شدن عملکرد پوست می شوند، معمولاً افرادی که دچار حساسیت پوستی شده اند لایه اپیدرم آن ها آسیب دیده است، به همین علت خود به خود رطوبت و چربی پوست از بین می رود و پوست خشک می شود، با خشکی پوست عوامل تحریک کننده نیز راه نفوذ بیشتری دارند. معمولاً پوست هایی که  دچار حساسیت شده اند رادیکال آزاد بیشتری نسبت به سایر پوست ها ترشح می کنند و همین طور با ترشح غیرطبیعی سایتوکاین ها مخلوط می ‌شوند.

پوست حساس یعنی چه ؟ به طور کلی پوست هایی که دچار حساسیت هستند نسبت به محرک ها بیشتر واکنش نشان می دهند؛ افرادی که پوست معمولی دارند، مشکلات پوستی را تجربه نمی کنند. بالا رفتن حساسیت تنها به دلیل کم شدن آستانه تحمل پوست است، هر چقدر حساسیت پوستی بیشتر باشد، آستانه تحمل پوست نیز پایین ‌تر است.

پوست حساس یعنی چه؟
سرخی و تورم محل حساس در پوست

پوست حساس یعنی چه ؟ :: خصوصیات پوست های حساس

افرادی که پوستی حساس دارند نسبت به اصلاح واکنش نشان می ‌دهند، برای مثال ممکن است که رنگ پوست تغییر کرده و یا احساس خارش و التهاب در فرد به وجود بیاید؛ برای حل این مشکل پزشکان توصیه می ‌کنند که از محصولات بعد از اپیلاسیون استفاده کنند.

* یکی از نشانه های حساسیت پوست خشکی آن است، معمولاً استفاده از صابون باعث خشک تر شدن پوست می ‌شود، علاوه بر آن استفاده از موادی که عطردار هستند نیز تاثیرات خشکی پوست را تشدید خواهد کرد. پیشنهاد ما به افرادی که دچار حساسیت پوست هستند این است که از صابون های بدون بو و ملایم برای شستشو استفاده کنند. 

همچنین بخوانید :
راهنمای انتخاب فریم عینک برای خانم ها و آقایان

                                                             

* بهتر است بعد از اصلاح از عطر و ادکلن و ژل استفاده نشود؛ استفاده از این محصولات بعد از اصلاح باعث به وجود آمدن سوزش و قرمزی در پوست خواهد شد. افرادی که حساسیت پوستی دارند بهتر است که برای خوشبو کردن خود، عطر را بر روی لباس اسپری کنند.

 

* پوست حساس یعنی چه ؟ در پاسخ باید بدانید که در بعضی از مناطق به دلیل آب و هوای حاکم بر آن جا، حساسیت پوستی بروز می کند. معمولاً در هوای گرم پوست خشک شده و دچار التهاب قرمزی و خارش می شود، حتی گاهی اوقات هوای سرد نیز چنین تاثیری بر روی پوست دارد و علاوه بر قرمزی، خارش، سوزش پوست نیز به ان اضافه می شود.

پوست حساس چیست ؟
عوامل قرمزی و نمایان شدن مویرگ ها در پوست

پوست حساس یعنی چه ؟ :: عوامل قرمزی و نمایان شدن مویرگ ها در پوست

افرادی که پوست آن ها سفید و نازک است، قرمزی و تورم پوست را خواهند داشت. قرمز شدن پوست و التهاب روز به روز افزایش پیدا کرده و مویرگ های زیر پوست کاملاً قابل مشاهده هستند. این موضوع عوامل تشدید کننده ایی دارد که شامل تغییر هوای ناگهانی، استفاده از مشروبات الکلی ، غذاهای تندو داغ و … است. در زمان مواجهه با چنین مشکلی افراد باید کارهایی را انجام دهند که در ادامه تعدادی از آن ها را بیان می کنیم:

پوست حساس یعنی چه ؟ افرادی که دچار تورم مویرگ های پوستی و همچنین خشکی پوست می شوند، حتماً باید با محصولات بهداشتی ملایم صورت خود را شستشو دهند. اگر مواد شستشو دهنده باعث خشکی پوست شوند بهتر است که از آب برای شستشو استفاده کنند و محصولات بهداشتی را به طور کلی کنار بگذارید.                                                                                                                                 

همچنین بخوانید :
چگونه مدیتیشن را شروع کنیم

1- صورت خیس را به آرامی و با حوله لطیف خشک کنند.                                                                                                                                                 

2- افراد باید از محصولات بهداشتی که حاوی مواد فعال بر روی پوست هستند استفاده کنند، این مواد باعث می‌ شوند که قرمزی پوست کم کم از بین برود.                                                                                              

3- از استفاده غذاهای داغ و تند، مشروبات الکلی و تغییرات آب و هوایی ناگهانی جلوگیری کنند.                                                                  

4- از استفاده غذاهای داغ و تند، مشروبات الکلی و تغییرات آب و هوایی ناگهانی جلوگیری کنند.

پوست حساس یعنی چه؟
پوسته پوسته شدن و خارش

پوست حساس یعنی چه ؟ :: عوامل قرمزی پوسته پوسته شدن و خارش پوست

معمولاً در قسمت های صورت که بیشترین تعداد غدد سباسه را دارد قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش رخ می دهد. تکثیر شدن میکروارگانیسم مالاسزیا باعث به وجود آمدن این مشکلات پوستی است. ممکن است این مشکل برای هر فردی به وجود بیاید، اما بعضی از افراد بیشتر مستعد این واکنش های آلرژیک هستند. به مرور زمان واکنش های آلرژیک بیشتر شده و برای افراد م شکلات بیشتری را ایجاد کند؛ در زمان مواجهه با چه مشکلی افراد باید اقدامات زیر را انجام دهند:

همچنین بخوانید :
ملحفه های تخت را هر چند وقت یکبار باید عوض کنیم؟

1- در زمان پوست پوسته شدن پوست، افراد باید با استفاده از مواد ضد قارچ هر روز صبح و شب صورت خود را شستشو دهند.                                                                                                                                             

2- در صورت شستشو با آب صورت باید با یک حوله نرم خشک شود.                                                                  

3- از محصولات بهداشتی که از تکثیر مالاسزیا جلوگیری می کند بهره بگیرند.                                                           

4- استراحت کردن به افراد امکان کاهش استرس را می دهد، با کاهش اضطراب تکثیر مالاسزیا نیز به نسبت کم می شود.

پوست حساس یعنی چه؟
خارش پوست حساس

ما در این مقاله سعی کردیم به سوال حساسیت پوست یعنی چه ؟ و خصوصیات پوست های حساس مطالبی را عنوان کنیم، اگر نظر، پیشنهاد و یا تجربه ایی درباره این تعبیر خواب دارید، می ‌توانید آن را با ما و سایر کاربران در این مطلب به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزاریم که با ما همراه بودید.

همچنین بخوانید :
رفع خشکی پوست

موفق باشید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.