رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود

رنگ چشم نوزاد کی معلوم می شود

رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود

رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود

اگر شما هم می خواهید بدانید که رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود با ما همراه باشید.

همان طور که می دانید یکی از ویژگی‌هایی که پدر و مادرها زمان تولد کودک درباره آن بسیار کنجکاو هستند رنگ چشم نوزاد است. معمولا بعد از تولد کودک پدر و مادر؛ اطرافیان به اولین چیزی که توجه می ‌کنند رنگ چشمان کودک است.

رنگ چشم به مسائل ژنتیکی مربوط است؛ بهتر است بدانید که ژنتیکی که به فرزند منتقل می ‌شود لزوما ژن پدر و مادر نیست، این ژن می تواند مربوط به نسل‌های قبلی باشد.

احتمال این که رنگ چشم نوزاد با رنگ چشم پدر و مادر متفاوت باشد وجود خواهد داشت. ژن غالب درباره رنگ چشم همه چیز را تعیین می کند.

ما در این مقاله می خواهیم به سوال ” رنگ چشم نوزاد کی معلوم می شود ” پاسخ دهیم؛ اگر می ‌خواهید به پاسخ این سوال برسید به شما توصیه می کنیم که تا پایان این مطلب را مطالعه کنید.

چگونگی تشکیل رنگ چشم نوزاد

در دنیا کودکان با نژادهای متفاوتی متولد می شوند، هر کودکی بسته به نژاد منطقه ی خود با رنگ چشمان متفاوت متولد خواهد شد.

بعضی از این کودکان چشمانی آبی – خاکستری دارند؛ اما نوزادان آفریقای – آمریکایی یا آسیایی – اسپانیایی تبار معمولا چشمان قهوه ای روشن و یا قهوه ای تیره دارند؛ حتی گاهی رنگ چشم آن ها سیاه است.

معمولاً رنگ اولیه چشم بعد از تولد تغییر می ‌کند، زیرا زمانی که نور به سلول های تولید کننده رنگ در عنبیه برخورد می کند به مرور زمان این را تغییر را شکل می دهد.

همچنین بخوانید :
تعبیر خواب بوسیدن مرده حضرت یوسف

همان طور که می دانید پشت قرنیه چشم عنبیه قرار دارد که اندازه مردمک را کنترل می‌ کند و میزان ورودی و خروجی نور را تنظیم خواهد کرد.

فرآیند تغییر رنگ چشم حدوداً ۶ ماه بعد از تولد به طول می‌انجامد و ثابت می شود، اما در بعضی از کودکان تا ۳ سالگی نیز امکان تغییر رنگ چشم وجود دارد؛ حتی گاهی اوقات این روند در بزرگسالی نیز با تغییرات بسیار کوچکی امکان پذیر است، البته این موضوع با تغییرات کلی در دنیا بسیار نادر است.

رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود
فرآیند تغییر رنگ چشم حدوداً ۶ ماه بعد از تولد به طول می‌انجامد و ثابت می شود

رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود :: نقش ملانوسیت ها در تعیین رنگ چشم نوزاد

” رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود ” همان طور که می دانید رنگ چشم کودکان توسط ملانوسیت ها مشخص خواهد شد. وظیفه ملانوسیت ها ترشح پروتئین ملانین است.

به تعبیری دیگر رنگدانه ها را در جای مورد نیاز قرار می دهد، مثلا اگر نوزاد چشمانی آبی رنگ داشته باشد با گذر زمان و مقدار ملانین که تولید می شود رنگ چشم او ثابت آبی می ماند، اما اگر ملانین بیشتری تولید شود رنگ چشم نوزاد تغییر می یابد، این تغییر ممکن است به صورت تغییری چشمگیر مانند سبز و یا فندقی در بیاید.

در رنگ چشم های قهوه ایی میزان ملانین در چشم زیاد است، اگر این مقدار بیشتر شود رنگ چشم به سیاه نیز تغییر خواهد کرد.

رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود :: تاثیر ژنتیک در رنگ چشم نوزاد

بر اساس تحقیقات دانشمندان حدود ۱۵ ژن در تولید ملانوسیت ها اثرگذار هستند، البته باید بدانید که دو ژن تاثیر بیشتری بر روی رنگ چشم نوزاد دارند. این دو ژن رنگ های پایه چشم را مشخص می کنند، یکی از ژن ها رنگ قهوه ایی – آبی دارد و ژن دیگر حاوی رنگ های آبی – سبز است.

همچنین بخوانید :
تعبیر خواب گوشواره طلا حضرت یوسف

به همین علت هر کدام از این ها بتوانند بر دیگری تسلط داشته باشند رنگ چشم را تعیین کنند  به آن ها ژن غالب می گویند.

” رنگ چشم نوزاد کی معلوم می شود ”  بر اساس نتایج به دست آمده از تحقیقات دانشمندان دستورالعمل های کلی بسیاری درباره تولید رنگ چشم وجود دارد، برای مثال پدر و مادر هایی که رنگ چشم آن ها قهوه ای است.

احتمال این که رنگ چشم کودکان آن ها تیره باشد بیشتر است، زیرا رنگ چشم قهوه ایی همیشه غالب است؛ اما اگر رنگ چشم هر دو خانواده پدر و مادر آبی است ولی رنگ چشم پدر و مادر نیز تیره باشد ممکن است رنگ چشم فرزندان آبی شود.

رنگ چشم توسط چندین ژن مشخص خواهد شد به همین علت است که رنگ چشم پدر و مادر گاهی اوقات با رنگ چشم فرزندان متفاوت خواهد شد.

اگر چه رنگ چشم پدر و مادر آبی باشد ممکن است رنگ چشم نوزاد نیز قهوه ایی شود این موضوع بسیار نادر است، اما غیر قابل پیش بینی نیست. این موضوع به دلیل پدیده چند ژنی در بدن به وجود می آید و در رنگ چشم این تغییرات را ایجاد می کند.

رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود
رنگ چشم توسط چندین ژن مشخص خواهد شد

رنگ چشم کودک را چه زمانی می توانیم تشخیص دهیم؟

امروز چیز زیادی درباره تاثیر متقابل ژن ها وجود ندارد و دانستن رنگ چشم نوزاد قبل از به دنیا آمدن آن امری عملاً غیر ممکن است؛ اما احتمالاتی وجود دارد که می ‌توانیم این موضوع را راحت تر کنیم.

” رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود ”  نظریه هایی درباره تعیین رنگ چشم وجود دارد که در ادامه آن ها را بیان می کنیم:

همچنین بخوانید :
چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم؟​

اگر پدر و مادر چشمان آبی رنگ داشته باشند به طور صد در صد رنگ چشم فرزند آن ها آبی نمی‌ شود، ممکن است ژن غالب آن ها قهوه ایی باشد و رنگ چشم نوزاد آن ها نیز قهوه ای شود.

زمانی که چشم هر دو والد قهوه ایی باشد، احتمال این که رنگ چشم فرزند آن ها نیز قهوه ایی شود بسیار زیاد است؛ اما استثنائاتی در این باره وجود دارد! اگر در نسل های قبلی آن ها ژن چشم روشن وجود داشته باشد، امکان رنگی شدن چشم نوزاد نیز وجود دارد. انتقال این اطلاعات ژنتیکی از نسل های گذشته به فرزند تازه متولد شده وجود خواهد داشت.

اگر یکی از والدین چشمانی آبی داشته باشد و دیگری رنگ چشمان قهوه ایی، احتمال این که رنگ چشم کودک آبی شود ۵۰ درصد است.

جالب توجه است که بدانید معمولاً تغییراتی که در رنگ چشم صورت می گیرد از روشن به تیره است، بنابراین اگر فرزند شما در ابتدا چشمانی آبی رنگ داشته باشد ممکن است به مرور چشمان او به سبز و سپس قهوه ای تبدیل شود!

اگر کودک چشمان قهوه ‌ایی داشته باشد رنگ چشم او روشنتر نخواهد شد، اما احتمال تیره تر شدن وجود دارد. حدوداً ۱۰ درصد از کودکان در بزرگسالی با تغییر رنگ چشم مواجه می شوند.

آیا امکان تیره تر شدن رنگ قهوه ای چشم وجود دارد؟

” رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود ”  بر اساس تحقیقات پزشکان افرادی که رنگ چشم روشن مثل آبی، سبز و خاکستری دارند نسبت به افرادی که رنگ چشم تیره مثل قهوه ‌ایی یا مشکی دارند نسبت به نور حساس تر هستند.

همچنین بخوانید :
تعبیر خواب جن حضرت یوسف

بیشتر افرادی که رنگ چشم آن ها روشن است مبتلا به فتوفوبیا یا حساسیت شدید به نور هستند، به همین دلیل است که آن ها در مواجهه با نور خورشید نمی توانند به طور کامل چشمان خود را باز نگه دارند؛ بنابراین اگر شما هم کودکی با چشمانی روشن دارید به شما توصیه می کنیم که حتما او را در مواجهه با آفتاب زیر نظر قرار دهید، اگر حساسیت آن را مشاهده کردید حتما آن را به استراحت تشویق کرده و سعی کنید او را از نور آفتاب دور کنید.

این حساسیت به دلیل کم بودن رنگدانه های لایه چشم است، افرادی که رنگ چشم تیره تر است، رنگدانه های بیشتری را در چشمان خود دارند به همین دلیل است که نسبت به نور حساسیت کمتر خواهند داشت. معمولاً کودکانی که چشمان آن ها روشن است بیشتر از کودکان با چشم های تیره به استراحت نیاز دارند.

این قاعده همیشه صادق است که هنگام بیرون رفتن از منزل از خردسالی تا بزرگسالی حتما باید از عینک آفتابی استفاده کنند.

رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود
بیشتر افرادی که رنگ چشم آن ها روشن است مبتلا به فتوفوبیا یا حساسیت شدید به نور هستند

رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود :: از چشم های نوزاد خود مراقبت کنید

” رنگ چشم نوزاد کی معلوم می شود ”  مطمئنا این موضوع را می دانید که چشمان نوزادان بسیار حساس هستند؛ بنابراین برای ایمنی بیشتر چشم‌ کودک سعی کنید در ماه‌ های اولیه، چشمان او را بیشتر تحت نظر قرار دهید.

هرگونه ترشحات جزیی را مهم ببینید و او را به پزشک نشان دهید. در زمان حمام کردن نوزاد باید ترشحات چشم را با پنبه گرم بردارید و از پاک کردن چشم او با استفاده از دستمال کاغذی و یا هر چیز دیگر خودداری کنید.

همچنین بخوانید :
فال چای سریع

معمولا مادران باید بسیار مراقب وسایلی که در اختیار کودکان قرار می ‌گیرد باشند، مطمئنا نوزادان کمتر می توانند عضلات خود را کنترل کنند، به همین دلیل ممکن است ناخواسته به خود آسیب برسانند.

آسیب های ناخواسته در دوران نوزادی بسیار رواج دارد، حتی گاهی اوقات می ‌تواند به نابینایی دائمی یا کاهش بینایی بیانجامد.

سعی کنید بیشتر از وسایل بازی ایمن و متناسب با سن کودک بهره ببرید که خطرات احتمالی را از او دور کرده باشید.

بعد از تولد کودک عدم انطباق و گردش ناخواسته چشم ها کار بسیار طبیعی خواهد بود، اما بعد از سه ماهگی کودک اگر چنین اتفاقی بیفتد و چشمان کودک دچار لرزش شود حتماً باید با متخصص چشم پزشکی اطفال مراجعه شود.

رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود
سعی کنید بیشتر از وسایل بازی ایمن و متناسب با سن کودک بهره ببرید که خطرات احتمالی را از او دور کرده باشید

رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود :: کودکانی با چشمانی متفاوت

” رنگ چشم نوزاد کی مشخص میشود ”  شاید شما هم متوجه کودکانی شده باشید که رنگ چشم آن ها با یکدیگر متفاوت است و این رنگ ها با یکدیگر تناسب ندارد. این موضوع یک بیماری است که به آن هتروکرومیا می گویند؛ این بیماری به صورت مادرزادی و یا به دلیل بیماری های دیگر در نوزادان به وجود می آید.

هتروکرومیا یکی از نمونه های سندروم هورنر است که سیستم عصبی مغز را دچار اختلال می کند که رنگ یکی از چشم ها را تغییر خواهد داد؛ بنابراین اگر چشمان نوزاد خود چنین اختلالی را مشاهده کردید حتماً او را به پزشک نشان دهید.

همان طور که می دانید رنگ چشمان هر کسی منحصر به فرد است و او را زیبا می کند. بسیاری از والدین قبل از تولد نوزاد آرزو دارند که چشمان فرزند آن ها روشن باشد؛ اما آن ها با دیدن چشمان نوزاد تمام آرزوهای خود را از یاد نخواهند برد و چشمان فرزند خود را زیباترین چشمان دنیا می بینند.

همچنین بخوانید :
موضوع بحث دوستانه

ما در این مقاله سعی کردیم نحوه تشخیص رنگ چشم نوزاد را برای شما عزیزان تشریح کنیم؛ اگر شما هم نظر، پیشنهاد و یا تجربه ای درباره پیش‌ بینی رنگ چشم دارید می ‌توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر این مطلب به اشتراک بگذارید، در پایان از شما سپاسگزاریم که با ما همراه بودید.

اشتراک گذاری 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.