علت چاقی بعد از زایمان

علت چاقی بعد از زایمان

علت چاقی بعد از زایمان

علت چاقی بعد از زایمان
چرا بعد از زایمان اضافه وزن پیدا می کنیم

اگر شما هم می خواهید علت چاقی بعد از زایمان را بدانید در این مقاله همراه ما باشید.

دغدغه بسیاری از خانم ها، اضافه وزن در زمان زایمان و بعد از آن است. ان ها با داشتن عادت های غذایی اشتباه نمی ‌توانند سبک زندگی خود را تغییر دهند و به تناسب اندام برسند.

داشتن تناسب اندام در هر زمانی برای خانم ها دارای اهمیت و لذت است. بعد از پشت سر گذاشتن دوران بارداری و نه ماه نداشتن تناسب اندام؛ رسیدن به وزن ایده آل بسیار دلچسب و لذت بخش است.

خانم هایی که به شهرت رسیده اند بیشتر از مربی های استفاده می کنند که در زمینه تناسب اندام هر کاری را انجام دهد که آن ها به حالت اولیه خود باز گردند.

ما در این مقاله می ‌خواهیم به سوال ”  علت چاقی بعد از زایمان چیست  ” پاسخ دهیم. لطفاً تا پایان ما را همراهی کنید، امید است که این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد.

علت چاقی بعد از زایمان

طبق تحقیقاتی که برای پی بردن به علت چاقی خانم ها بعد از زایمان  بر روی ۳۰۰۰۰ خانم انجام گرفت، نتایج آن به این صورت بود که به طور متوسط ۲۰۹۴ پوند افزایش وزن پیدا کردن این خانم ها وجود داشت.

در هر کدام از یک تا چهار بار زایمان انجام داده بودند ؛ اما تفاوتی بسیاری بین خانم هایی که زایمان های بیشتری داشتند نسبت به آن هایی که تنها یک زایمان انجام داده بودند بسیار قابل توجه بود.

مادرانی که بچه های بیشتری داشتند معمولاً وقتی برای ورزش کردن و رسیدگی به خود وقت نمی گذاشتند ؛ اما مادرانی که تنها یک فرزند به دنیا آورده بودند وقت آزاد تری نسبت به بقیه داشتند و تناسب اندام آن ها بیشتر بود.

کارهایی که مربوط به کودک است از جمله مراقبت؛ غذا دادن؛ نشستن های طولانی و بازی کردن با او مادران را بیشتر در معرض چاقی قرار می دهد.

در این بین خانم ‌هایی هستند که تمرین و رژیم غذایی خود را به طرز غیرقابل باوری بیشتر می کنند و مطمئن از آن نتیجه مناسبی دریافت نخواهند کرد.

..

چرا بعد از زایمان اضافه وزن پیدا می کنیم طبق نظر دکتر یوکاشیو خانم هایی که زایمان می کنند دیگر وقتی برای باشگاه رفتن و پختن غذاهای رژیمی ندارند.

همچنین بی خوابی که برای مراقبت از کودک دارند باعث می‌ شود آن ها اشتیاق بیشتری به خوردن پیدا کنند.

علت چاقی بعد از زایمان
یکی از دلایل چاقی پس از زایمان فرصت نکردن برای ورزش و فعالیت های بدنی مختلف است

باید این موضوع را بدانید که اگر می‌ خواهید کاهش وزن پیدا کنید و برای باشگاه رفتن خود را مجبور کنید که کم تر بخوابید؛ مطمئناً نتیجه مناسبی را دریافت نمی کنید. برای داشتن تناسب اندام حتماً باید خواب کافی در کنار ورزش وجود داشته باشد.

..

دوران بعد از زایمان دوران تغییرات اساسی در زندگی است، یکی از برجسته‌ ترین این تغییرات اضافه وزن پیدا کردن مادران است.

رها شدن از وزن بالایی که بعد از زایمان پیدا می کنید اراده بسیار بالایی می ‌خواهد. جالب است بدانید تحقیقاتی که در این زمینه اضافه وزن خانم ها بعد از بارداری انجام شده نشان می ‌دهد؛ افزایش وزن خانم ها بعد از بارداری به عوامل دیگر نیز بستگی دارد.

این تحقیق بر روی 3287 نفر انجام شده و وزن عادی خانم‌ ها با وزن بعد از بارداری با یکدیگر مقایسه شد؛ نتایج آن به این صورت بود که افزایش وزن در دوران بارداری ربطی به افزایش وزن به علت بالا رفتن سن نیست . اضافه وزن بعد از زایمان بر اثر تغییر سبک زندگی در زندگی مادران است.

علت چاقی بعد از زایمان

کم خوابی

” چرا بعد از زایمان اضافه وزن پیدا می کنیم ” در پاسخ به این سوال باید بگویم که مادر شدن وظایف سنگینی را بر دوش خانم ها قرار می دهد.

این دوران یک چالش استرس آور است و نیاز به مراقبت از کودک ممکن است خانم‌ها را با مشکلات جدی مثل کم‌ خوابی رو به‌ رو کند.

مادران معمولاً تمام مدت در دسترس هستند که اتفاقی برای فرزند آن ها نیفتد؛ به همین دلیل از کودک جدا نشده و این استرس را مدام همراه خود می کشند.

بروز استرس باعث عدم تعادل هورمون ها در بدن می شود و پرخوری نیز نتیجه آن است، این موضوع به مرور زمان باعث افزایش وزن بعد از زمان بارداری است.

افسردگی

تغییراتی که در زندگی مادران رخ می دهد که ممکن است آن ها را دچار بیماری افسردگی کند، تغییراتی که در بدن ایجاد می شود ممکن است برای آن ها غیرقابل تحمل باشد.

گاهی اوقات افسردگی باعث پرخوری شدید می شود که از عوامل اصلی در اضافه وزن است.

علت چاقی بعد از زایمان
گاهی اوقات افسردگی باعث پرخوری شدید می شود که از عوامل اصلی در اضافه وزن است

به اندازه دو نفر غذا خوردن

جالب است بدانید که توصیه ‌های خیلی از افراد به مادران باردار این است که در دوران بارداری به جای دو نفر باید غذا بخورند ؛ آن ها جنین را که در شکم مادر است در نظر می‌ گیرند؛ اما این عقیده کاملاً اشتباه است!

چرا بعد از زایمان اضافه وزن پیدا می کنیم مادران باردار با مصرف زیاد از حد غذا باعث به وجود آمدن چربی های اضافه در بدن خود می شوند.

اضافه کردن وزن بسیار راحت است اما خلاص شدن از آن کاری بسیار دشوار است و اراده فولادی می خواهد؛ بنابراین سعی کنید که در دوران بارداری و بعد از زایمان بسیار مراقب غذا خوردن خود باشید.

زندگی بی تحرک

مطمئن باشید که یک جانشینی های طولانی مدت که برای شیر دادن کودک ، تماشای فیلم، کاهش ورزش و … باعث بروز افزایش وزن در خانم ها می شود، در این دوران باید وزن خود را کنترل کنید.

استفاده از ته مانده غذاها

جالب است بدانید که مادران برای جلوگیری از اسراف ته مانده غذا فرزندان خود را می ‌خورند، این کار برای بدن مضر است.

یکی از علت‌ های اضافه وزن استفاده از ته مانده غذاها است، اگر می خواهید وزن متعادل داشته باشید از این کار به طور کلی بپرهیزید و به اندازه خود تنها غذا بخورید.

کاهش وزن بعد از زایمان
یکی از علت‌ های اضافه وزن استفاده از ته مانده غذاها است

مشکلات تیروئیدی

به دنیا آوردن فرزند ممکن است مادران را دچار مشکلات تیروئیدی کند، بعضی از خانم ها کم کاری تیروئید دارند که این مشکل باعث اضافه وزن در بدن آن ها می‌ شود.

بنابراین برای کنترل این بیماری باید به پزشک مراجعه کرده و سطح تیروئید خود را کنترل کنید و از داروهایی که برای رفع این مشکل تجویز می ‌شود استفاده کنید.

تا این قسمت به سوال چرا بعد از زایمان اضافه وزن پیدا می کنیم پاسخ دادیم؛ اما برای کاهش وزن نیز پیشنهاداتی داریم که در ادامه آن ها را بیان می کنیم:

کاهش وزن بعد از زایمان

خواب کافی داشته باشید

سعی کنید بعد از زایمان حتماً بیش از ۶ ساعت خواب را شبانه ‌روز داشته باشید؛ اگر خواب شما کافی باشد مطمئناً استرس از شما دور شده و کمتر به خوردن می پردازید.

شیر دادن به کودک

جالب است بدانید که شیر دادن به کودکان به صورت روزانه بیش از ۵۰۰ کالری را در بدن می سوزاند؛ باید میزان کالری های دریافتی را با کالری که می سوزانید هماهنگ کنید.

اگر به خوبی این کار را مدیریت کنید قطعاً به تناسب اندام می رسید. شیردهی برای مادران بسیار مفید و حائز اهمیت است این کار باعث بازگشتن وزن مادران به حالت اولیه می ‌شود.

ورزش کردن

به شما توصیه می ‌کنیم که قبل از انجام کارهای روزانه؛ روز خود را با حداقل ده دقیقه ورزش کردن شروع کنید که بدن شما برای ادامه فعالیت های روزمره آماده باشد.

پیاده روی کردن به مدت نیم ساعت نیز بسیار برای کنترل وزن موثر است برای این کار می توانید فرزند خود را در یک کالسکه به همراه داشته باشید.

استفاده از برنامه غذایی سالم

” چرا بعد از زایمان اضافه وزن پیدا می کنیم ” یک برنامه غذایی سالم می تواند به افراد در تناسب اندام بسیار کمک کند.

در این برنامه غذایی باید دارای مقدار کافی  پروتئین؛ کربوهیدرات و چربی وجود داشته باشد و وعده هایی که برای میوه و سبزیجات است درست در زمان خود استفاده شود.

یکی از مواد غذایی که باید بسیار مورد استفاده قرار بگیرد؛ فیبر است. فیبر در تناسب اندام بسیار موثر است بنابراین بیشتر غذاهای خانگی مصرف کنید و وسوسه غذاهای ناسالم مثل چیپس؛ برگر؛ پیتزا و غذاهای آماده نشوید.

علت چاقی بعد از زایمان
یک برنامه غذایی سالم می تواند به افراد در تناسب اندام بسیار کمک کند

به میزان کافی آب بنوشید

با نوشیدن آب زیاد سموم بدن دفع می‌ شوند و سیستم بدن تمیز خواهد شد.

رژیم غذایی را ساده و آسان بگیرید؛ زیرا شما نمی خواهید که بهترین اندام را در دنیا به دست آورید؛ همین که وزن شما متعادل باشد کافی است.

واقعیت ها را ببینید و برای خود هدف تعیین کنید مطمئن باشید که در این راستا زودتر به خواسته خود می ‌رسید.

بیشتر مادرهایی که دچار اضافه وزن می شوند دلیل آن را بارداری و زایمان می‌ دانند، اما نمی ‌دانند که تغییراتی که بعد از مادر شدن ایجاد می شود باعث اضافه وزن آن ها است.

ما در این مقاله سعی کردیم به سوال ” چرا بعد از زایمان اضافه وزن پیدا می کنیم ” پاسخ دهیم. اگر شما هم نظر یا پیشنهادی دارید می توانید در قسمت کامنت ها برای ما به سایر کاربران نظرات خود را بیان کنید و تجربیات خود را برای سایر مادران در خصوص کاهش وزن تعریف کنید. در پایان از شما سپاسگزاریم که ما را همراهی کردید.

اشتراک گذاری 

Share on whatsapp
واتساپ
Share on telegram
تلگرام
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on linkedin
لینکدین
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.